Vize

Vize


   

Vize Nedir?

Vize, yurt dışına seyahat etme planı bulunan kişilerin, gitmek istediği ülkenin talep ediyor olması durumunda ilgili kurumlardan alması gereken izin belgesidir.  Vize başvurusu, konsolosluklar ya da aracı kurumlar gibi dış temsilcilikler ya da havalimanı ve sınır kapılarında bulunan gişeler aracılığı ile yapılır. 

Vize Türleri

Seyahat amacına göre vize türü çeşitlenir. Örneğin eğlence ve iş amaçlı geziler ya da sporculara verilen seyahat belgesi gibi. Bu türler, belirli kodlar ile kümelendirilmiştir. Bu noktada, ülkelerin farklı prosedürleri ve iş birlikleri vardır.  Avrupa Birliği üyesi ülkeler, toplu dolaşım hakkı sağlayabilen Schengen’e tabidir schengen vizesi ile ilgili olarak ülkelerin talepleri değişkenlik gösterebilir.

 

Vize Nasıl Alınır?

Vize başvurusu, konsolosluklar ya da aracı kurumlar gibi dış temsilcilikler ya da havalimanı ve sınır kapılarında bulunan gişeler aracılığı ile yapılır.Yurtdışına seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo), Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri gitmek istedikleri ülkenin vize politikası gereğince vizeye tabi tutulur veyahut vizeden muaf sayılırlar. Vize onayı gerektiren ülkeler için kişinin ‘vize başvuru’ sürecini eksiksiz tamamlaması gerekmektedir. Vize başvuru için yapılması gereken işlemler ülkelere ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına uygulanan vize rejimi prosedürlerine göre değişkenlik gösterir.

 

Vize Ücretleri Nelerdir ? 

Her ülke için vize randevu ücreti, başvuru merkezi ücreti, konsolosluk harç ücreti, servis, hizmet bedelleri değişiklik gösterecektir.Yabancılar için Schengen vize ücreti, Türk vatandaşları için Schengen vize ücreti ve çocuklar için Schengen vize ücreti hem seyahat edilecek ülkeye hem de seyahat amacına göre belirlenir. Schengen ülkeleri için biometri işlemleri dolayısıyla kişilerin daha önceden verilmiş parmak izi varsa yeni bir parmak izi vermesine gerek olmayan durumlarda farklı ücret öderler.Ancak bazı Schengen ülkeleri de kişilerin güncel parmak izi olup olmadığına bakmaksızın her başvuru için biometri prosedürünün yeniden yerine getirilmesini ister. Dolayısıyla ülkelerin farklı durumlarına göre ödenmesi gereken vize ücretleri belirlenmektedir.