Avusturya Vize Bilgileri

Avusturya Vize Bilgileri


GENEL BİLGİ

Turistik amaçlı vize en fazla 6 ay/90 günlük bir süre için onaylanabilir. Turistik amaçlı vizeler için daha uzun bir süre öngörülmemektedir. Ela Pame Turizm ekibi olarak başvuru sürecinizde sizlere en iyi şekilde hizmet vermek için buradayız.

• Verilen vize ile Avusturya’da herhangi bir işe girmeniz ve çalışmanız yasaktır.

• Ancak gideceğiniz esas hedef ülkenin Avusturya olması halinde vize için müracaat edebilirsiniz.

• Vizenizin kabulüne dair herhangi bir hukuki hakkınız bulunmamaktadır. Kabul edilmiş bir vize size diğer Schengen-ülkelerine seyahat hakki vermez, ülkeye girişiniz sınır kontrolü tarafından red edilebilir.

• Vize başvurularının seyahat başlangıcından en az 4 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir.

• Başvuru en erken seyahat başlangıcından 6 ay ve en geç 15 gün önce yapılabilir.

• Bütün yabancı dilde olan evrakların Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır.

• Vizelerinin işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup, ortalama 15 iş günü sürmektedir. Bazı özel durumlarda bir kaç haftayı da bulabilmektedir.

• Başkonsolosluk her zaman yeni belgeler talep etme hakkına sahiptir.

GEREKLİ EVRAKLAR

-Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportun veriliş tarihi 10 yılı aşmamalı. Ayrica pasaportta art arda iki bos sayfa bulunması gerekmektedir. Yabancı uyrukluların oturum müsaadesi seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Sadece uzatma başvurusu yeterli değildir. 

-Başvuru formunun el ile yazılmış büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Formları ücretsiz olarak başvurduğunuz gişelerden temin edebilir ya da aşağıdaki link’ten indirebilirsiniz https://www.bmeia.gv.at/fileadmin/user_upload/Vertretungen/GK_Istanbul/Dokumente/Visum_C.pdf Lütfen kullandığınız elektronik posta adresininizi ve cep telefonu numaranizi belirtiniz. Böylelikle konsolosluk tarafından sorular oluşursa, başvurunuz daha hızlı işlenebilecektir.

-2 adet yeni çekilmiş renkli biometrik (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formun sağ üst 8/10 Version 20.09.2018 köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır. Kişinin yüzü, alını, kulağı ve boynu açık ve net görünmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir)

-Özel araçlı seyahatlerde: ruhsat fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve yol güzergâhının detaylı beyanı

-Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde: rezervasyon belgesi (gidiş ve dönüş)

-Otel rezervasyonu (tüm seyahati kapsayacak) 

-Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,- EURO teminatlı/beher olay kapsayan Seyahat ve Kaza sigortası. Uzun süreli vizelerde ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresini kapsayan sigorta yeterlidir

-Başvuru sahibi çalışan ise: 1. Antetli kâğıda yazılmış çalışma belgesi. Bu belgenin Almanca veya İngilizce olması zorunludur. Belgenin içeriğinde bulunması gereken bilgi: • İş verenin açık adresi ve telefon numarası (sabit hat) • Çalışanın göreve başlama tarihi • Çalışanın şirket içerisindeki pozisyonu • Çalışanın izinli olduğu gün sayısı • Imzalayan yetkilinin adı, soyadı ve görevi 2. Son 3 ayın maaş bordrosu 3. SGK giriş bildirgesi ve „Hizmet Dökümü“ (E-devlet çıktısı) 4. Faaliyet Belgesi 5. Ticaret Sicil Gazetesi 6. Vergi Levhasi 7. Imza Sirküleri 

-Başvuru sahibi şirket ortağı ise: 1 Faaliyet Belgesi 2 Ticaret Sicil Gazetesi 3 Vergi Levhası 4 İmza Sirküleri 

-Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 

-Başvuru sahibi öğrenci ise: 9/10 Version 20.09.2018 Öğrenci belgesi (QR kodlu tercih edilmelidir)

-Başvuru sahibi emekli ise: Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya PTT hesap özeti) 

-Başvuru sahibi çiftçi ise: Ziraat odasından verilen çiftçilik ve tarım belgesi

-Ziyaret sebebini ve dönüş niyetini uygun belgeler ile inandırıcı şekilde sunmak müracaatçının sorumluluğundadır. 

-Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü veya hesap cüzdanlarının orijinalleri ve fotokopisi, banka imza sirküleri, bankadan alınan tüm belgeler banka tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir) Banka hesabına yatırılan yeni meblağlar dikkate alınmayacaktır. Ev hanımları ve öğrenciler eşinin yada ebeveynlerinin belgelerini sunmalıdır. Seyahat masraflarını karşılayacak kişi başvuru sahibinin kendisi değilse noter tasdikli taahhütname başvuruya eklenmelidir. Alternatif olarak taahhüt eden kişi şahsen başvuru esnasında dilekçe yazıp imzalayabilir

-Askerlik durum belgesi 

-Başvuru sahibi reşit değilse/18 yaşın altında ise ve yalnız veya sadece bir ebeveyn veya yasal velisi ile seyahat ediyorsa: Seyahate eşlik etmeyen ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname gereklidir. Anne ve baba resmi olarak boşandıysa velayetin kime verildiğine dair belge. 

-Güncel ve eski pasaportunuzun ve daha önce alınan vize fotokopileri başvuruya muhakkak eklenmelidir. 

-Vize ve pasaportunuzu şahsen teslim almayacaksanız: gönderilen kişi adına bir vekalet + teslim alan kişinin kimlik veya pasaport fotokopisi